Ўзбекистонда фаолият юритаётган хорижлик устоз сифатида шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, кейинги йилларда мамлакатингизда барча соҳалар қатори маънавий-маърифий ҳаётда ҳам кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Айниқса, диний-маърифий соҳани тизимли ривожлантириш, аҳолига қулай шароитлар яратиш ва инсон қадрини юксалтиришга қаратилган саъй-ҳаракатлар юксак эътирофга лойиқ.
Жумладан, муқаддас Рамазон ойини муносиб кутиб олиш ва уни юқори савияда ўтказиш, эҳтиёжманд аҳолини қўллаб-қувватлаш, хайрия ва ифторлик тадбирларини кенг йўлга қўйиш борасида олиб борилаётган ишлар жамиятда меҳр-оқибат ва ҳамжиҳатлик муҳитини янада мустаҳкамламоқда. Бу каби эзгу ташаббуслар давлат ва жамият ҳамкорлигининг амалий ифодаси сифатида намоён бўлмоқда.
Шу билан бирга, диний таълимни такомиллаштириш, масжидлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, соҳа ходимларининг малакасини ошириш ҳамда маърифий тарғиботни замонавий ёндашувлар асосида ташкил этиш борасидаги ислоҳотлар ўзининг ижобий самарасини бермоқда.
Кузатувчи сифатида айтиш мумкинки, мазкур изчил ислоҳотлар юртда бағрикенглик, ўзаро ҳурмат ва ижтимоий барқарорлик муҳитини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Бу эса Ўзбекистоннинг маънавий тараққиёт йўлида қатъий ва пухта қадамлар билан илгарилаётганини яққол намоён этади.