Ўзбекистон Президентининг «Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси тўғрисида»ги фармони лойиҳасида жамиятда миллатлараро тотувлик ва динлараро бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлашга доир қатор вазифалар белгиланмоқда, деб хабар қилаяпти «Дунё» АА.
Ҳужжатда миллий маданий марказларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари қайд этилган. Унга кўра, миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепцияси изчил амалга оширилади. Қайд этилишича, турли миллат ёшлари учун қўшимча қулай шарт-шароитлар яратиш, уларда фуқаролик бурчини англаш, ватанпарварлик, бағрикенгликка асосланган миллатлараро муомала маданияти юксалтирилади.
Бундан ташқари, хорижий тилларда фаолият юритаётган ҳамда миллатлараро муносабатлар соҳасида давлат сиёсатини ёритаётган оммавий ахборот воситаларини давлат томонидан қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари ишлаб чиқилади.
Фармон лойиҳасида, шунингдек, хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқаларини ривожлантириш мақсадида дўстлик жамиятлари фаолиятини такомиллаштириш назарда тутилмоқда.
Рамазон шукуҳи чегара билмайди! Мамлакатимиз раҳбарияти ташаббуси билан ўзбекистонлик бир гуруҳ таниқли уламолар ва имом-хатиблар хориждаги ватандошларимиз ҳолидан хабар олиш учун йўлга чиқишди.
Ушбу маънавий сафардан кўзланган асосий мақсад — мусофир юртдаги юртдошларимизни қўллаб-қувватлаш, уларнинг Рамазон ойини кўтаринки руҳда ўтказишига кўмаклашиш ва диний саводхонлигини оширишдир.
Айни кунларда четдаги ватандошларимиз учун қуйидаги уламолар хизмат сафарига юборилди:
– Муҳаммадлоиқ Аминов – Тошкент шаҳар, Шайхонтоҳур тумани, “Шайх Зайниддин” масжиди имом-ноиби;
– Валихон Азимбоэв – Тошкент ислом институти ўқитувчиси.
– Юнусхон Мамарасулов, Фарғона вилояти, Марғилон шаҳридаги “Саид Жалолхон Тўра” масжиди имом-хатиби Сибир Федерал Округига;
– Илёсхон Собитов, Наманган вилояти, Уйчи тумани, “Обид қори” масжиди имом-хатиби Санкт-Петербург вилоятига.
– Маруфжон Нишонов, Тошкент вилоятидаги “Абдуллоҳ ибн Аббос” масжиди имом-хатиби;
– Музаффар Ибрагимов, Наманган вилоятидаги “Мулла Абдуқодир охунд” масжиди имом-хатиби;
– Фатҳулло Абдуллаев, Сурхондарё вилоятидаги “Ҳаким Термизий” масжиди имом-ноиби;
– Фарҳат Мансуров, Қорақалпоғистон Республикасидаги “Имом эшон Муҳаммад” масжиди имом-ноиби;
– Ботиржон Тожибоев, Андижон вилоятидаги “Эски Гумбаз” масжиди имом-хатиби;
– Илёс Шокиров, Тошкент вилоятидаги “Эшонгузар” масжиди имом-хатиби;
– Асилбек Турсунов, Тошкент шаҳридаги “Салом” масжиди муаззини;
– Беҳзод Маҳмудов, Фарғона вилоятидаги “Хувайдо” масжиди имом-ноиби;
– Акмал Саидолимович Низомов, Қашқадарё вилоятидаги “Ҳазрати Имом” масжиди имом-хатиби;
– Нажмиддин Норматов, Тошкент шаҳридаги “Абдуқодир ҳожи ота” масжиди имом-ноиби.
Мазкур жараён давом этмоқда.