Айни кунда Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида “Оммавий ахборот воситаларида диний масалаларни ёритиш” мавзусида минтақавий форум бўлиб ўтмоқда. Унда Тожикистон ва Ўзбекистон диний соҳа ва ОАВ ходимлари иштирок этмоқда.
Халқаро форум Тожикистон ҳукумати ҳузуридаги Дин, урф-одатлар, байрам ва маросимларни тартибга солиш қўмитаси ҳамда “Интерньюс нетворк” ахборот агентлиги филиали билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Анжуманнинг очилиш маросимида Тожикистондаги “Интерньюс нетворк” ахборот агентлиги раҳбари Руҳшона Нажмиддинова ва Тожикистон ҳукумати ҳузуридаги Дин, урф-одатлар, байрам ва маросимларни тартибга солиш қўмитаси раиси ўринбосари Абдураҳмон Ваҳҳобзода қатнашиб, мазкур форумнинг бугунги аҳамияти ҳақида сўз юритди.
Шунингдек, анжуман давомида Имом Бухорий номидаги Тошкент ислом институти ректори Уйғун Ғофуров сўзга чиқиб, “Ўзбекистонда диний бағрикенглик” тўғрисида маъруза қилди. У ўз нутқида кейинги йилларда юртимизда барча соҳалар қатори диний жабҳада улкан ўзгаришлар бўлаётгани ва бу ўз навбатида, барча диний конфессияларига тенг имкониятлар яратилаётганини таъкидлади.
Форум давомида мутахассислар томонидан мавзу доирасида бир қанча маърузалар қилиниб, уларнинг фикр-мулоҳазалари бўйича баҳс-мунозалар бўлиб ўтди.
Икки кунлик анжуман доирасида ўндан ортиқ Ўзбекистон журналистика соҳаси вакилларининг диний бағрикенгликнинг ОАВ ёрилитиши бўйича чиқишлар қилиши кутилмоқда.