Туркиянинг энг нуфузли оммавий ахборот воситаларидан бири – “Сабаҳ” газетасида кўҳна ва замонавий Ўзбекистон мавзусига бағишланган мақола босилиб чиқди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА. Унда мамлакатимиз халқи туркий эллардан бири эканлиги, қадим замонда ҳозирги Ўзбекистон Мовароуннаҳр ва Турон ҳудудлари таркибига киргани, бугунги кунда бой тарихи ва муҳим аҳамияти боис дунё миқёсида бот-бот тилга олинаётгани алоҳида таъкидланган.
Мақолада мамлакатимизнинг жўғрофий жойлашувига оид маълумотлар ҳам туркиялик ўқувчилар эътиборига ҳавола этилган.
“Самарқанд ва Бухоро каби тарихий шаҳарлари, машҳур Ўзбекистон Буюк Ипак йўлида жойлашганлиги билан Марказий Осиёда барчанинг эътиборини тортиб келган” деб ёзади нашр.
Шунингдек, мақолада мамлакатимизнинг бой маданий-маърифий мероси ва ўзига хос урф-одат ва анъаналари, уларнинг айримлари ЮНЕСКОнинг моддий ва номоддий мероси рўйхатидан жой олгани алоҳида таъкидланган. “Қарийб 3500 йиллик ўтмишга эга, бугунги кунда ҳам ўзининг тарихий жилосини сақлаб қолган Ўзбекистон – “бутун дунё аҳли, айниқса, турклар кўриши керак бўлган муҳим ўлкалардан биридир”, деб ёзади “Сабаҳ” газетаси.