19 Fevral, 2026, 2 Ramazon, 1447
Hayriya uchun bir milliard evrodan ortiq mablag' sarflagan makkalik parfyumer vafot etdi
13.01.2021   1909   1 min.
Saudiya Arabistonida, payshanba kuni ertalab, 95 yoshida Yaqin Sharqda parfyumeriya imperiyasini yaratgan va xayriya uchun bir milliard evrodan ortiq mablag' sarflagan taniqli biznesmen Husayn Bakri G'azzoz vafot etdi.
G'azzoz uchun janoza namozi uning ona shahri Makka shahrida bo'lib o'tdi, deya xabar bermoqda ArabNews nashri.
G'azzoz 1925 yilda tug'ilgan. Dastlabki yillarida oilasi bilan Misrga ko'chib o'tib, boshlang'ich ta'limini olgan, so'ngra Saudiya Arabistoniga qaytib, kichik parfyumeriya biznesini ochgan, bu esa mintaqadagi o'z yo'nalishi bo'yicha eng yirik korxonadan biriga aylangan.
U asos solgan kompaniya 1942 yilda G'azzoz Saudiya Arabistonidagi atirlarni import qiluvchi birinchi agentga aylangach, o'z faoliyatini boshladi. 77 yil ichida loyiha biznes imperiyasiga aylandi. U bilan Dior, Gucci, Versace, Cartier, Chanel, Yves Saint Laurent (YSL), Montblanc, Dunhill va Dupont kabi kompaniyalar hamkorlik qilib kelmoqda.
Islam.ru ma'lumotlariga ko'ra, shu bilan birga Husayn xayriya faoliyati bilan faol shug'ullandi, jami kambag'allarga yordam berish va butun dunyo bo'ylab tibbiy yordam tarqatishga 1 milliard evrodan ortiq sarmoya kiritdi.
19.02.2026   2185   4 min.