Бу мамлакатда жуда кўп миқдордаги гўзалликлар яширинган.
Ўзбекистон сўнгги пайтларда сайёҳлар орасида тобора кўпроқ қизиқиш уйғотаётгани бежиз эмас. Пандемия пайтида баъзи одамлар ўзлари учун янги илҳом манбаларини излайдилар. Ва бу мамлакат улардан бири бўлиши мумкин.
Лекин нима учун? WomanEL сизга Ўзбекистонни севиб қолишингизнинг бир неча сабабларини айтиб беради.
Ипак йўлининг буюк шаҳарлари
Туркиядан Хитойга афсонавий Ипак йўли юриш учун вақтингиз йўқми? Ўзбекистон энг қисқа вақт ичида ҳам ушбу машҳур савдо йўналиши бўйича энг яхши нарсаларни синаб кўриш имкониятини тақдим этади.
Бу ерда сиз пухталик билан қайта тикланган дунёдаги энг яхши ислом меъморий иншоотлардан бирини кўришингиз мумкин. Бундан ташқари, бу ерда жаҳон савдо марказлари бўлганида ҳаёт қандай бўлгани ҳақида ҳақиқий тасаввурга эга бўлишингиз мумкин.
Орол денгизи
Бу дунёдаги энг сюрреалистик манзаралардан бири ҳисобланади. Атроф ташландиқ кемалар ва улар кетидан яроқсиз ҳолга келган қишлоқ хўжалик ерларининг қабристонига айланди. Бу Ўзбекистоннинг энг кўп ташриф буюриладиган сайёҳлик масканларидан бири бўлиб, атроф-муҳитга қанчалик осон ва тез зарар етказиш мумкинлиги ҳақида ҳушёр торттиради.
Бепоён чўллар
Ўзбекистон-чексиз қумли кенгликлар ва тик баланд тоғлар ўлкаси. Бу Ўзбекистоннинг энг машҳур ташриф буюрувчиси Искандар Зулқарнайн кўп асрлар аввал ўтиб келганидан бери кам ўзгарган қисмидир.
Ширин таом
Ўзбек таомлари ҳеч қандай гастрономик мукофотларга эга бўлмайди, лекин у тўйимли ва мазали. Маҳаллий палов ва кўмирда пишган қўй гўштидан кабобни таътиб кўришингизни маслаҳат берамиз.
ЮНЕСКО Жаҳон мероси объектлари
Ўзбекистонда Самарқанд ва Бухоро каби ЮНЕСКО нинг ажойиб Жаҳон мероси объектлари мавжуд. Шунингдек, у Хива каби дунёнинг бошқа кўплаб мўъжизалари билан мақтана олиши мумкин.
Ранг-баранг пойтахт
Тошкент 1966 йилдаги зилзила оқибатида вайрон бўлган ва совет услубида қайта қурилган. Натижада қатъий совет бинолари, классик рус архитектураси ва реставрация қилинган XII аср масжидларининг уйғунлашуви пайдо бўлган. Бу уйғунлашув жуда ҳам ажойиб кўриниш ҳосил қилади.