Замзам қудуғига ҳаётини бағишлаган инсон
07.03.2021   1605   1 min.
Саудияликлар сешанба куни Яҳё Ҳамза Кошакнинг 80 ёшида вафот этганидан сўнг ушбу йўқотишга мотам тутдилар. У касби бўйича муҳандис бўлиб, Замзам қудуғига қилган хизматлари билан машҳурлик топди. У шоҳ Файсал ва малика Иффат томонидан ташкил этилган кейин у Тоиф шаҳридаги биринчи мактаблардан бирида таълим олди. У кейинчалик АҚШда ўз таълимини давом эттириб, у муҳандислик фанлари доктори даражасига эга бўлди.
Кошак узоқ йиллик фаолияти давомида бир қатор давлат лавозимларини эгаллаган, жумладан, Макка шаҳар маъмуриятида техник масалалар бўйича вазир муовини бўлиб хизмат қилган.
Islam.ru маълумотларига кўра, бундан қирқ йил муқаддам у Замзам қудуғини тозалаш бўйича бригадага бошчилик қилди ва "Замзам: Муқаддас сув" китобини ёзиб, унда қудуқ ҳақидаги кузатишларини қайд этди.
- Замзам қудуғини тозалаш унинг энг муҳим лойиҳаларидан бири, Шоҳ Холид раҳбарлигидаги улкан вазифа эди, - деди жияни Набил Кошак.
Кошак ўз китобида қудуқ ва унинг сув манбалари тарихини баён қилиб, тозалаш лойиҳаси давомида топилган археологик объектларни ҳужжатлаштирган.
Кошакнинг қизиқишлари доираси ислом тиббиётини ўз ичига олган, натижада Жидда шаҳрида ихтисослашган марказ ташкил этган.
20.02.2026   6592   1 min.