Расулуллоҳ саллоллоҳу алайҳи васаллам ҳадисларининг бирида: “Бутун ер юзи мен учун ибодат маскани ва покланиш воситаси бўлиб яратилган ва менинг жамоатимдан ҳар қандай одам намоз топган жойда ибодат қилиши мумкин" (Имом Бухорий ва Имом Муслим ривояти).
Яқинда ўтказилган бир тадқиқотда олимлар тупроқда энг қийин бактериялар турларини тозалайдиган ва йўқ қиладиган антибиотиклар мавжудлигини аниқлади. Бу эса ўз навбатида ерни дезинфекцияловчи эканлигини исботламоқда.
Ушбу тадқиқот доирасида олимлар ердан фойдаланиб, осон бўлмаган бактериялар турларини йўқ қиладиган восита яратишга ҳаракат қилишди. Лабораториядаги синовлардан сўнг улар 24 соат ичида ер бутун бир бактериялар оиласини йўқ қилишга қодир эканлиги ва Ердан фойдаланмаган синовларда бактериялар оиласининг 45 баробарга кўпайганини аниқлашди.
Натижада олимлар Ерда антибиотиклар мавжудлигини аниқлади, уларсиз сайёрамиздаги ҳаёт инсон танасига кириб, ўлимга олиб келиши мумкин бўлган вирус ва бактериялар туфайли мавжуд бўлмайди. Бироқ Яратган Парвардигормизнинг инояти билан ҳаётимиз давом этишини таъминлаш учун табиатда покланиш хусусиятини ўрнатди. Бу яхшилик учун фақат Қодир Аллоҳга чексиз ҳамд билдиришимиз даркор.