БАА Венерани забт этмоқчи
10.10.2021   1670   1 min.
БАА вице-президенти, БАА Бош вазири ва Дубай ҳукмдори Шайх Муҳаммад бин Рашид Ал-Мактум Венера ва Қуёш тизимининг астероид камарини ўрганиш бўйича улкан режаларни эълон қилди.
Islam.ru хабарига кўра, янги миссия марс миссиясига нисбатан беш баробар қийин бўлади, унинг доирасида еттита астероидлар кашф этилиши режалаштирилган, бунда биринчи марта астероидга араб қўниши амалга оширилади.
Амирлик космик кемаси беш йиллик сафарга чиқиб, 3,6 миллиард километр масофани босиб ўтиши режалаштирилган. У Венера орбитасида гравитацион маневрларни, сўнгра Ер, Марсдан ташқаридаги асосий астероид камарига учиш учун керакли тезликни қўлга киритади.
БАА космик агентлиги маълумотларига кўра, беш йиллик экспедиция 2028 йилда бошланади. Космик кема Боулдердаги Колорадо университетининг Атмосфера ва космик физика лабораторияси (LASP) билан ҳамкорликда етти йил ичида қурилади.
Қайд этилишича, миссия БААнинг стратегик лойиҳаларидан бирига айланади, унинг амалга оширилиши мамлакатнинг 50 йиллигига бағишланади. Шайх Муҳаммаднинг таъкидлашича, осмондаги барча юлдузларнинг учдан бир қисми арабча номларга эга, чунки араблар астрономия соҳасида пешқадам бўлганлар. "Бизнинг миссиямиз араб цивилизациясини улуғлайди", - дейди Бош вазир.