Улан-Удэдаги мусулмонлар жамоаси жомеъ масжиди ҳузурида маданий-маърифий марказ қуриш ва унинг ҳудудини кенгайтириш ниятида. Бурятия пойтахтидаги масжид 2010 йилда очилган бўлиб, у хусусий эҳсонлар ҳисобига қурилган ва энди ибодат қилишни истаган ҳар бир кишини сиғдирмай қолди.
"Илгари 200 нафарга яқин одам намозга келган. Энди масжид барча намозхонларни сиғдирмайди. Кўчада кўпчилик намоз ўқийди", - дейди мусулмонлар жамоаси вакили Расул Муҳаммад Шуайб.
Масжид ёнида 2000 квадрат метр майдонга эга маданий-маърифий марказ қурилиши режалаштирилган. Марказ биносида спорт зали, ўқув хоналари, ошхона ва меҳмонхона бўлади.
"Бизнинг энг муҳим мақсадимиз-ёшларимизни тўплаш учун ҳудудни кенгайтириш. Улар барча таълим муассасалари бўйича тарқалган. Ҳамма бориб ўқийди. Жума кунлари ҳам уларда ўқув машғулотлари бўлади. Уларнинг масжидга қатнашга имкони йўқ. Шундай қилиб, бу ерда овқатланиш хонаси бўлади, шунинг учун улар оч қолганда бу ерда овқатланишлари мумкин. Шу билан бирга улар футбол ва баскетбол ўйнашади",-дейди Улан-Удэ масжидининг имоми Ҳамид Сафиуллоҳ.
Islamisemya.com хабарига кўра, қурилишнинг тахминий қиймати 60 миллион рубль бўлади. Бундан ташқари, улар ҳудудни кўкаламзорлаштиришни режалаштирмоқдалар. Мажмуанинг лойиҳаси республика энг яхши архитекторларининг бири томонидан тайёрланмоқда.