Бельгиянинг пойтахти Брюсселда мусулмон дунёсида кенг тарқалган эркак исми Муҳаммад бельгияликлар учун анъанавий Жан исмидан оммавийлик бўйича ўзиб кетди.
Statbel статистика агентлиги маълумотларига кўра, 2021 йилда Брюсселда 13 595 киши Муҳаммад исми билан рўйхатга олинган. Mk.ru билдиришича, Бельгия пойтахтида Жан исмли эркаклар, ўтган йилга кўра, фақат 6089 бўлган эди.
Қизиғи шундаки, Брюсселнинг 4,8 минг аҳолиси Муҳаммад исми билан аталиб учинчи ўринни эгаллади. Бироқ умуман Бельгияда, Жан исми ҳали ҳам 65,886 киши кўрсаткичи билан етакчилик қилмоқда. Марк ва Патрик улардан кейинги ўринларда турибди. Муҳаммад исми эса тўққизинчи ўринда (34 862 киши).
Islam-today.ru хабарига кўра, мусулмон исмлари Брюсселдаги энг машҳур аёл исмлари рўйхатида туртибди. Шундай қилиб, 6 155 да туғилган 2021 қизларга Фотима номи берилди. Бу исм учинчи энг кенг тарқалган исмдир. Биринчи ва иккинчи ўринда – Мария (10 486) ва Maри (7 550) исмлари турибди.