UNWTO Бош котиби: “Ўзбекистон тажрибаси бутун дунё мактаблари учун алоҳида дарслик бўлишига туртки бўлади”
22.01.2021   1443   1 min.
Бутунжаҳон туризм ташкилоти Бош котиби Зураб Пололикашвили Ўзбекистоннинг туризмни болаликдан бошлашга доир ташаббусини юқори баҳолаб, ушбу ташаббусни бутун дунё мамлакатлари мактабларида алоҳида фан сифатида киритиш ва соҳага оид дарслик яратишга туртки бўлишини таъкидлади.
Пололикашвили бу ҳақида Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимовнинг Испанияга ташрифи доирасида ўтган учрашувда маълум қилган. Азиз Абдуҳакимов БТТ Бош котибига бугунги кунда Ўзбекистон аҳолиси, айниқса, ёшлар ўртасида туризм маданиятини шакллантириш йўлида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди. “Ўзбекистонда ёшлар орасида соҳага қизиқиш уйғотиш мақсадида мамлакат бўйлаб умумтаълим мактабларида жойлашга мўлжалланган туристик харита яратилди. Шу билан бирга, болаликдан саёҳат маданиятини шакллантиришга ёрдам берувчи "Ёш сайёҳ" қўлланмалари ишлаб чиқилди. Мактабларда ўқув дастурига "Туризм соати" киритилмоқда”, - деди Бош вазир ўринбосари. Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси матбуот хизмати хабарига кўра, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Ҳукумат томонидан амалга оширилаётган бу каби амалий ишлар UNWTO Бош котибида катта қизиқиш уйғотди.
"Туризмни ривожлантиришни болалардан бошлаш бўйича Ўзбекистон тажрибаси UNWTO ҳамкорлигида бутун дунё мамлакатларининг бошланғич мактаблари учун алоҳида фан жорий қилиш ва дарслик яратишга туртки бўлади. Бу фанни Осиёда илк бор Ўзбекистон мактабларида синовдан ўтказишни таклиф қиламан", - деди Пололикашвили.
21.02.2026   1341   1 min.