Миллатлараро ва динлараро муносабатларда Ўзбекистон тажрибаси
20.10.2021   1140   2 min.
Юртимизда турли динларга мансуб қадриятларни асраб-авайлаш, фуқароларга ўз эътиқодини амалга ошириш учун зарур шароитларни яратиш, динлар ва миллатлараро ҳамжиҳатликни янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Аҳамиятга молик жиҳати, миллатлараро ва конфессиялараро тотувликни таъминлаш учун барча ҳуқуқий асос ҳамда зарур шароитлар яратилган.
Айниқса, ҳар йили мамлакатимизда 16 ноябрь – Халқаро бағрикенглик куни кенг миқёсда нишонланиб, турли диний конфессия вакиллари, хорижий давлат ва халқаро ташкилотлар масъуллари иштирокида турли семинар, илмий анжуманлар ўтказилиши яхши анъанага айланган.
ЎзА хабарига кўра, шу мақсадда Ўзбекистон халқаро ислом академиясида “Миллатлараро ва динлараро муносабатларда Ўзбекистон тажрибаси” мавзусида семинар бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон халқаро ислом академияси проректори Зоҳиджон Исломов, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита бўлим бошлиғи Беҳзод Қодиров, Ўзбекистон мусулмонлари идораси раисининг ўринбосари Иброҳим Иномов, Рус православ черкови Тошкент ва Ўзбекистон епархияси раҳбари Митрополит Викентий Морарь, Рим-католик маркази раҳбари, епископ Ежи Мацулевич, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси вакиллари, миллий маданий марказ раҳбарлари, дўстлик жамиятлари аъзолари иштирок этди, деб хабар бермоқда Ўзбекистон халқаро ислом академияси матбуот хизмати.
Семинарда Ўзбекистон кўп конфессияли мамлакат эканлиги, унда 130 дан ортиқ миллат ва элат вакиллари, 16 та конфессия аъзолари тинч-тотув ва ҳамжиҳатликда Ватанимиз равнақи, тинчлигимизни таъминлашда хизмат қилаётганлиги таъкидланди.
Иштирокчиларнинг “Динлараро бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик”, “Бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик – давлат барқарорлигининг калитидир”, “Миллатлараро динлар дўстлигини таъминлашда исломнинг ўрни”, “Ўзбекистондаги рус православ черкови: 150 йил яхши қўшничилик муносабатлари”, “Ўзбекистон – диний бағрикенглик мамлакати” каби мавзулардаги маърузалари тингланди.
Семинарда сўзга чиққанлар янги қабул қилинган “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги қонун қабул қилиниши жамиятда конфессиялараро тотувликни таъминлаш, жамиятда турли дин ва эътиқод вакиллари ўртасида ўзаро бағрикенглик, ҳамжиҳатликни янада мустаҳкамлашда ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилишини қайд этди.
Тадбир якунида маърузачилар семинарда тилга олинган мавзулар бўйича ўзаро фикр алмашиб, бу каби давра суҳбатларини мунтазам ўтказиш кераклигини таъкидлади.
20.02.2026   6438   1 min.