Бухорога келган хориж сайёҳлари 3,5 бараварга ортди
12.01.2022   969   2 min.
Бухорога келган сайёҳлар сони 2021 йилда 2,2 миллион нафарга етди. Бунда хорижий сайёҳлар сони 48,9 минг нафардан ошгани кузатилди. Бу кўрсаткич 2020 йилга нисбатан ички туризмда қарийб 8 бараварга, хорижий сайёҳлар сонига нисбатан 3,5 бараварга ортди.
Пандемия шароитига қарамасдан туризм бизнеси бўйича давлатимиз томонидан яратиб берилган имтиёз, қулайликлар туфайли 2021 йилда 78 та янги катта-кичик меҳмонхоналар ишга тушиши ҳисобига уларнинг умумий сони 415 тага етди. Йирик меҳмонхоналар 163 тага, оилавий меҳмон уйлари 197 тага, хостеллар 52 тага ва мотеллар 1 тага етказилди.
ЎзА хабарига кўра, туроператорлар 121 та, гид-экскурсоводлар 252 та, сайёҳлар учун ресторанлар 90 тани, туристик автобус ва микроавтобуслар 281 та, туризм йўл кўрсаткичлари 128 тани, туризм ахборот марказлари 26 тага кўпайган. Вилоятдаги 30 та тадбиркорлик субектларига берилган 79,4 миллиард сўм кредит маблағларининг 18,6 миллиард сўми тўлов муддати 6 ойдан 2 йилгача пролонгация қилинди. 78 та тадбиркорларга 1,2 миллиард сўмлик солиқ имтиёзлари берилди. 27 та тадбиркорга 1,6 миллиард сўмлик ссудалар ажратилди. Янги туризм йўналишларини ўзлаштириш ва амалиётда жорий этиш мақсадида 2 та сайёҳлик ташкилотлари ва 5 та гид-экскурсоводларга жами 35 миллиард сўмлик грант ажратилди.
Хорижий авиакомпаниялар билан олиб борилган музокаралар натижасида Бухоро халқаро аэропортига маҳаллий ва тўғридан-тўғри авиақатновлардан ташқари Россия, Европа, Туркия, Қозоғистон каби мамлакатлардан жами 871 та чартер рейслари амалга оширилди. Таҳлиллар бўйича туризм хизматлари ҳисобига вилоят иқтисодига жами 478,9 миллиард сўм тушум тушган. Бу рақам 2020 йилга нисбатан 4,5 бараварга ошиб, туризм тармоғида 500 нафарга яқин янги иш ўрни яратилган.
22.02.2026   1873   1 min.