Muftiy hazratlari: Ta'lim biz uchun najot va saodatdir
28.10.2021   2912   6 min.
Bugun, 28 oktyabr' kuni O'zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Nuriddin domla Holiqnazarov hazratlari diniy ta'lim muassasalariga bo'lgan ilk tashriflarini Imom Buxoriy nomidagi Toshkent islom institutidan boshladilar.
Tashrif dastlab institut tarixiga oid ma'lumotlar bilan tanishishdan boshlandi. Unda institut tashkil etilishi, ta'lim dargohining maqsad-vazifalari, sobiq muftiylar tarixi va rektorlar to'g'risida ma'lumotlar berildi. So'ngra institut binosida tashkil etilgan kitoblar ko'rgazmasi va hattotlik ishlari bilan yaqindan tanishildi.
Sevimli Payg'ambarimiz sollallohu alayhi vasallam tavallud topgan Robi'ul avval oy munosabati bilan institutda Siyrat oyligi o'tkazilayotgani haqidagi xushxabar ko'ngillarni shod etdi.
Muftiy Nuriddin domla Holiqnazarov Rasululloh sollallohu alayhi vasallamning muborak hadisi shariflaridan ta'lim berilayotgan dars xonasiga tashrif buyurib, talabalar bilan suhbat qurdilar. Talabalar dars jarayonlaridan, ayniqsa Misrning Al-Azhar oliygohining fazilatli ustozlaridan Shayx Jamoliddin Hoshim kabi mudarrislarning zamonaviy usullar orqali dars berishayotganini juda ham mamnun ekanliklarini izhor etishdi.
“Qiz bolaga ta'lim berish, butun ummatga ta'lim berish bilan barobardir”. Shundan kelib chiqib, Muftiy hazratlari institutda ayol-qizlar uchun ham yaratilgan shart-sharoitlar bilan qiziqdilar. Ayniqsa, qizlar uchun alohida kutubxona, majlislar zali, o'quv xonalari va namozxona tashkil etilgani ayni muddao bo'lgani qayd etildi.
Albatta talabalarning ilmli va o'z kasbining etuk mutaxassisi bo'lib etishishlarida kitobning o'rni alohida. Muftiy hazratlari institut kutubxonasining faoliyati bilan ham tanishdilar. Axborot-resurs markazi xodimi Kamoliddin Mahkamov institut kutubxonasi haqida batafsil ma'lumo berdi. Jumladan, axborot-resurs markaziga etuk mutaxassislar jalb etilgan holda modernizatsiya qilingani, kitoblarni saqlash, ularning xavfsizligini ta'minlash va talabalarga kitoblarni etkazish xalqaro talab darajasida ekani haqida so'zlab berdi.
Institutning asosiy binosiga qo'shimcha ravishda bunyod etilgan 15 ta talabalar o'quv auditoriyasi, majlislar zali, kutubxona, o'qituvchi va talabalar oshxonasini ham Muftiy hazratlari ko'zdan kechirdi. Shuningdek, ushbu o'quv dargohi hududida qad rostlagan 4 qavatli binodagi 30 o'rinlik tahoratxona va 30 ta xonadan iborat zamonaviy va shinam holatga keltirilgan talabalar turar joyi – yotoqxonani bilan ham tanishdilar.
Mana shunday o'zgarishlar va yangilanishlar Yangi O'zbekiston sharoitida Davlatimiz rahbari tashabbuslari bilan ta'lim-tarbiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning amaldagi yaqqol ifodasi ekani tashrif davomida alohida e'tirof etildi.
Muftiy hazratlari talabalar ilm olishi, dinimiz, xalqimiz manfaati yo'lida xizmat qilishi uchun barcha sharoitlar muhayyo etilgani, tolibi ilmlardan esa faqatgina bir narsa – ixlos bilan ilm olish, yaratilgan qulayliklardan to'g'ri va oqilona foydalanish, Alloh taoloning ne'matlarga shukrona sifatida ham ilmu irfon egallash zarurligini yodga solish bugungi tashrifdan ko'zlangan bosh maqsad ekani alohida ta'kidladilar.
21.02.2026   2084   1 min.