Шу йил 27-28 ноябрь кунлари Нигер пойтахти Ниамей шаҳрида “Тинчлик ва тараққиёт йўлида терроризмга қарши курашда аҳдлашув” мавзусида Ислом ҳамкорлик ташкилоти Бош котибияти ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 47-сессияси ўз ишини бошлайди.
Ташкилот Бош котиби доктор Юсуф бин Aҳмед ал-Усаймин 47-сессиянинг кун тартибига ислом дунёси долзарб мавзу ва масалалар, жумладан, исломофобияга қарши курашиш ва динлар шаънига билдирилаётган салбий фикрларга барҳам бериш бўйича ҳамкорлик қилиш ҳамда ташкилотга аъзо бўлмаган давлатлардаги мусулмон жамиятлари аҳволи ҳақидаги масалалар муҳокама қилинишини таъкидлади.
Шунингдек, Халқаро Суд маҳкамасида роҳинжалар тўғрисидаги масалани ўрганиш, маданият ва динлар ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлаш ва “ИҲТ 2025” иш дастурида эришилган ютуқларга оид мавзулар муҳокама этилади.