Бирлашган Араб Амирликларида туризм соҳасида дунёдаги энг йирик тадбир — «Arabian Travel Market – 2022» («АТМ-2022») халқаро сайёҳлик кўргазмаси иш бошлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА.
«Келинг, саёҳат ва туризм келажагини биргаликда шакллантирайлик» шиори остида ўтаётган ушбу халқаро тадбирда дунёнинг 100 га яқин мамлакати, жумладан, Ўзбекистон, БАА, Саудия Арабистони, Испания, Италия, Германия, Кипр, Миср, Озарбайжон, Беларусь, Арманистон, Индонезия, Малайзия, Япония, Жанубий Корея, Мальдив ороллари, Филиппин, Таиланд, Мексика ва бошқа мамлакатлар компаниялари қатнашмоқда.
Халқаро кўргазмада Ўзбекистон Туризм ва маданий мерос вазирлиги, «Uzbekistan Airways» АЖ, «Orient Mice», «Dolores Travel», «Sanat travel experts Sogda tour», «Asia tour elite», «International caravan travel service», «Amirsoy» компаниялари, «Hyatt Regency hotel Tashkent» меҳмонхонаси ва бошқа сайёҳлик ташкилотлари томонидан тайёрланган миллий стенд намойиш этилмоқда.
Тадбир доирасида Бирлашаган Араб Амирликларида истиқомат қилиб келаётган фаол ватандошлар, блогерлар ва медиа вакиллари кўмагида Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш, сайёҳларга тақдим этилаётган имтиёзлар, уларнинг хавфсизлигини таъминлаш учун кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақидаги маълумотлар ижтимоий тармоқларида кенг тарғиб қилинмоқда.
Авваламбор, саратон касаллиги босқичини ва даъволаш кетма-кетлигини билиб олиш керак. Саратон касаллигининг бирламчи даво муолажасини олаётган ёки операция ўтказилганидан кейин ҳали икки ой тўлмаган бўлса ёки кимё ва нур терапиялари олиниб, орадан икки ой ўтмаган бўлса рўза тутиш тавсия қилинмайди.
Қачон рўза тутиш мумкин?
Ҳар қандай саратонга қарши олинган муолажалардан кейин, икки ойдан ошган бўлса яъни биз бу касалликни якунига етган, ремиссия (уйқу ҳолатига ўтган касаллик) ҳолати деб баҳоланади. Шундай ҳолатларда рўза тутиш мумкин.
Кичик эслатма
Айнан ошқозон-ичак тракти саратони билан касалланган беморларда операциялар, мисол учун: ошқозон, ошқозон ости бези олиб ташланган ҳолатлар, ўт йўллари, жигар саратони билан оғриган беморларда ремиссия ҳолатида ҳам рўза тутиш, касалликни уйғотишга ёки организмни кейинги кутиладиган даво муолажаларини олишга тайёргарлик қисмини тўхтатиб қўйишига олиб келади. Бу билан бизнинг даволаш натижаларимиз нормал ҳолатдан кўра пасайиб кетиши мумкин.
Унутманг
Ҳар қандай қарорга келишдан аввал шифокор билан маслаҳатлашинг!
Мақсуд Маллаев,
Онколог шифокор.