Shundan so‘ng Haj ishlari bo‘yicha O‘zbekiston delegatsiyasi tashrif dasturi doirasida Saudiya Arabistoni Transport korxonalari bosh vakilligi mas’ullari bilan uchrashdi. Uchrashuvda bosh vakillik rahbari Foruq Buxoriy O‘zbekiston tomonidan haj va umra tadbirlarini yuqori darajada tashkil etib kelayotgani, o‘zbekistonlik hojilar zamonaviy transport vositalari bilan ta’minlangani, shartnomaviy kelishuvlar O‘zbekiston tomonidan to‘laqonli bajarilayotganini alohida ta’kidladi. Foruq Buxoriy so‘zining yakunida O‘zbekiston haj delegatsiyasi a’zolariga yuqori darajadagi tashkiliy ishlar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Avval xabar berganimizdek, ayni kunlarda Prezidentimiz tashabbusi bilan yurtimizning barcha hududlarida “Ramazon – mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” degan ezgu g‘oya asosida keng ko‘lamli xayriya tadbirlari va iftorlik marosimlari o‘tkazilmoqda.
Ana shunday ezgu an’ana va xayriya tadbirlari Surxondaryo viloyatida ham keng quloch yozmoqda. Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov va viloyat bosh imom-xatibi Rasuljon domla Abdullayev boshchiligida hududdagi imom-xatiblar mahallalardagi ehtiyojmand xonadonlarda bo‘lib, iftorlik dasturxonlari yozish va hadyalar ulashish orqali ularning qalbiga xursandchilik kiritmoqdalar.
Jumladan, Termiz shahridagi “Abdurahmon Jomiy” mahallasida yashovchi Sadatovlar xonadonida fayzli iftorlik uyushtirilib, oila a’zolarining holidan xabar olindi.
Shu kunning o‘zida viloyatdagi 15 ta tuman bosh imom-xatiblari ham o‘z hududlaridagi boquvchisini yo‘qotgan va muhtoj fuqarolar xonadonlarida bo‘ldilar. Umumiy hisobda imomlar tomonidan 390 ta oilaga kirilib, ularga jami 258 million so‘mlik oziq-ovqat jamlanmalari tuhfa qilindi.
Ramazon oyining tarovatini oshirishga xizmat qilgan bu kabi mehr-muruvvat va saxovat tadbirlari butun o‘lkamiz bo‘ylab davom etmoqda.