#xabar #zakot #fitr #fidya
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazining milodiy 2026 / hijriy 1447 yilgi Ramazon oyi uchun zakot nisobi, fitr sadaqasi va fidya miqdori bo‘yicha qarori qabul qilindi, unga ko‘ra:
Zakot nisobi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazi bu yilgi Ramazon oyi uchun zakot nisobini ≈ 85 gramm 585 probali tillaning qiymatidan kelib chiqib 100 000 000 (yuz million) so‘m deb belgiladi.
Shunga ko‘ra, kamida 85 gramm tilla yoki 100 000 000 (yuz million) so‘m pul mablag‘i yoki ushbu qiymatdagi tijorat moli bo‘lgan kishi, jami mablag‘ining qirqdan biri (2,5%)ni zakot niyatida kambag‘allarga berishi farzdir.
Fitr sadaqasi miqdori
Fitr sadaqasining miqdori quyidagicha belgilandi:
≈ 2 kg bug‘doy yoki uning qiymati – 10 000 (o‘n ming) so‘m;
≈ 2 kg bug‘doy uni yoki uning qiymati – 12 000 (o‘n ikki ming) so‘m;
≈ 4 kg arpa yoki uning qiymati – 20 000 (yigirma ming) so‘m;
≈ 2 kg mayiz yoki uning qiymati – 110 000 (bir yuz o‘n ming) so‘m;
≈ 4 kg xurmo yoki uning qiymati – 200 000 (ikki yuz ming) so‘m deb belgilandi.
Har kim o‘z imkoniyatiga qarab ushbu besh mahsulotdan xohlagan biri yoki uning qiymatini fitr sadaqasi niyatida kambag‘alga bersa kifoya qiladi. Fitr sadaqasini Ramazon oyi davomida hayit namozi o‘qilgunga qadar berish kerak bo‘ladi.
Fidya miqdori
Bir kunlik fidya miqdori fitr sadaqasining miqdori bilan bir xil bo‘ladi.
Shunday ekan, har kim o‘z imkoniyatiga qarab ushbu besh mahsulotdan xohlagan biri yoki uning qiymatini fidya niyatida beradi.
Sharh (https://telegra.ph/shar%D2%B3-02-17)
Fatvo markazi
Indoneziyaning Sharqiy Yava provinsiyasi ma’muriy markazi — Surabaya shahrida “O‘zbekiston turizm salohiyati taqdimoti” mavzusida keng qamrovli tadbir tashkil etildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Mamlakatimiz elchixonasi tashabbusi bilan o‘tkazilgan anjumanda mahalliy hokimiyat vakillari, 50 dan ortiq yetakchi turizm kompaniyalari rahbarlari va umra tashkilotchilari ishtirok etdi.
Tadbirning asosiy maqsadi — “Umrah Plus Uzbekistan” dasturi doirasida qo‘shma turpaketlarni targ‘ib qilish va mahalliy turoperatorlar bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yishdan iborat bo‘ldi.
Taqdimot davomida O‘zbekiston va Indoneziyani mushtarak islom sivilizatsiyasi merosi va ma’naviy qadriyatlar bog‘lab turishi alohida qayd etildi. Imom Buxoriy, Imom Termiziy va Bahouddin Naqshband kabi buyuk allomalarning merosi indoneziyalik ziyoratchilar uchun alohida ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi. Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlarining boy tarixiy-me’moriy qiyofasi hamda zamonaviy turistik infratuzilmasi haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tadbirda Sharqiy Yavaning Gresik shahrida maqbarasi joylashgan Mavlono Malik Ibrohim Samarqandiy (Sunan Gresik) shaxsiyatiga alohida to‘xtalib o‘tildi. XIV asrda Yava orolida islom dinini yoyishda beqiyos xizmat qilgan ushbu zot aynan Samarqand zaminidan yetishib chiqqani ikki mamlakat o‘rtasidagi ma’naviy ko‘prik sifatida e’tirof etildi. Bu holat indoneziyaliklar qalbida O‘zbekistonga nisbatan alohida mehr va hurmat uyg‘otishi qayd etildi.
Muzokaralar doirasida yiliga 12 mingdan ziyod sayyohga xizmat ko‘rsatuvchi “An Namiroh Travel”, “Ebad Travel” va “Safira Travel” kabi yirik kompaniyalar rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Ushbu turoperatorlar O‘zbekiston bo‘ylab ziyorat va madaniy turizm paketlarini o‘z faoliyat yo‘nalishlariga qo‘shishga hamda amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanliklarini ma’lum qildilar.
AMPHURI (Umra va Haj tashkilotchilari assotsiatsiyasi) mintaqaviy bo‘linmasi raisi Muhammad Sufyan Arif O‘zbekistonni «Imom Buxoriy yurti» deb atab, Samarqand va Buxoroni ziyorat qilish har bir indoneziyalik musulmon oilasining katta orzusi ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, “Umrah Plus” dasturlarini mazmunan boyitishda O‘zbekiston yo‘nalishi eng istiqbolli va dolzarb yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Tadbir Indoneziya ommaviy axborot vositalarida keng yoritildi. Elektron nashrlardagi maqolalarda O‘zbekiston Buyuk Ipak yo‘li merosini zamonaviy turizm diplomatiyasi bilan uyg‘unlashtirgan holda, jahon islom turizmi makonida muhim markaz sifatida shakllanayotgani yuqori baholandi. Bu kabi targ‘ibot ishlari mamlakatimizning xalqaro maydondagi ijobiy imijini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.