Buyuk Britaniyaning etakchi «The Evening Standards» gazetasi sahifasida «2022 yilda sayyohlik uchun ro'yxat» sarlavhali maqola bosilib chiqdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA. Unda O'zbekiston «sarguzasht sayyohligi» yo'nalishida borishga tavsiya etilgan eng muhim mamlakatlar ro'yxatidan joy olgan.
O'zbekiston elchixonasidan taqdim etilgan ma'lumotga qaraganda, maqolada 2021 yilning dekabr' oyida Samarqand shahrida ishga turishilgan yangi xalqaro aeroport ushbu qadimiy kentni xorijiy sayyohlar uchun yanada jozibali maskanga aylantirgani alohida qayd etilgan. «Sayyohlarga qulayliklar yaratish, mamlakatda tezyurar poyezdlar tarmog'ining kengayishi hisobidan poytaxt bilan Buxoro va Hiva kabi tarixiy shaharlar o'rtasida tezkor aloqani ta'minlash imkonini yaratdi», - deb yozadi nashr.
Maqolada muhtasham sharoitlarni xush ko'ruvchi sayyohlarga Toshkentdagi «Hyatt Regency» kabi hashamatli mehmonxonalarda dam olishi, arxitektura va madaniyat muxlislari esa yaqinda yaponiyalik mashhur me'mor Tadao Ando boshchiligida barpo etilgan Davlat san'at muzeyiga tashrif buyurishi mumkinligi haqidagi ma'lumotlar ham o'z ifodasini topgan. «Poytaxt yaqinidagi Chotqol tog' tizmalarida «Amirsoy» chang'i kurorti mavjud bo'lib, u qishki sport turlari ishqibozlari uchun mashhur joyga aylanib qolgan», - deyiladi maqolada.
Shuningdek, «The Evening Standards» gazetasi joriy yilda Italiya, Ispaniya, Irlandiya, Pol'sha, AQSh, Ruanda va Shri-Lanka bo'ylab sayohat qilishga doir o'z takliflarini ham o'quvchilar e'tiboriga havola qilgan.
«The Evening Standards» gazetasiga 1827 yilda asos solingan. Ushbu nashr faqat tunda mushtariylarga tarqatiladi. Ayni paytda gazetaning kundalik adadi qariyb 700 ming nusxani tashkil etadi.