Buxoroga kelgan sayyohlar soni 2021 yilda 2,2 million nafarga etdi. Bunda xorijiy sayyohlar soni 48,9 ming nafardan oshgani kuzatildi. Bu ko'rsatkich 2020 yilga nisbatan ichki turizmda qariyb 8 baravarga, xorijiy sayyohlar soniga nisbatan 3,5 baravarga ortdi.
Pandemiya sharoitiga qaramasdan turizm biznesi bo'yicha davlatimiz tomonidan yaratib berilgan imtiyoz, qulayliklar tufayli 2021 yilda 78 ta yangi katta-kichik mehmonxonalar ishga tushishi hisobiga ularning umumiy soni 415 taga etdi. Yirik mehmonxonalar 163 taga, oilaviy mehmon uylari 197 taga, xostellar 52 taga va motellar 1 taga etkazildi.
O'zA xabariga ko'ra, turoperatorlar 121 ta, gid-ekskursovodlar 252 ta, sayyohlar uchun restoranlar 90 tani, turistik avtobus va mikroavtobuslar 281 ta, turizm yo'l ko'rsatkichlari 128 tani, turizm axborot markazlari 26 taga ko'paygan. Viloyatdagi 30 ta tadbirkorlik subektlariga berilgan 79,4 milliard so'm kredit mablag'larining 18,6 milliard so'mi to'lov muddati 6 oydan 2 yilgacha prolongatsiya qilindi. 78 ta tadbirkorlarga 1,2 milliard so'mlik soliq imtiyozlari berildi. 27 ta tadbirkorga 1,6 milliard so'mlik ssudalar ajratildi. Yangi turizm yo'nalishlarini o'zlashtirish va amaliyotda joriy etish maqsadida 2 ta sayyohlik tashkilotlari va 5 ta gid-ekskursovodlarga jami 35 milliard so'mlik grant ajratildi.
Horijiy aviakompaniyalar bilan olib borilgan muzokaralar natijasida Buxoro xalqaro aeroportiga mahalliy va to'g'ridan-to'g'ri aviaqatnovlardan tashqari Rossiya, Yevropa, Turkiya, Qozog'iston kabi mamlakatlardan jami 871 ta charter reyslari amalga oshirildi. Tahlillar bo'yicha turizm xizmatlari hisobiga viloyat iqtisodiga jami 478,9 milliard so'm tushum tushgan. Bu raqam 2020 yilga nisbatan 4,5 baravarga oshib, turizm tarmog'ida 500 nafarga yaqin yangi ish o'rni yaratilgan.
Davlatimiz Rahbari tomonidan joriy yil 16 fevral kuni imzolangan “Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida” gi qarori ushbu oyni xalqimizga xos insonparvarlik, ezgulik va mehr-oqibat singari an’ana va qadriyatlarga sodiq holda o‘tkazishda asosiy omil bo‘lmoqda.
Qutlug‘ oyning avvalida O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Shayx Nuriddin Xoliqnazar hazratlari boshchiligida soha xodimlari tomonidan yurtimizning barcha hududidagi eng og‘ir mahallalardagi kam ta’minlangan oilalar uchun iftorliklar tashkil etilib, ko‘ngli o‘ksik kishilar og‘irini yengil qilish va ko‘ngillarini shod etish ishlari boshlab yuborildi.
Joriy yilning 22 fevral kuni Diniy idora raisi o‘rinbosari Zayniddin domla Eshonqulov hamda Uchtepa tumani "Hazrat Ali" masjidi imomlari bilan birgalikda Davlatobod mahallasida istiqomat qiluvchi Husan aka Alimov xonadonda bo‘ldilar. Hovli kichik bo‘lishiga qaramy 4 ta oila ahillikda, Yaratganga shukronalikda umr kechirmoqdalar. Tashrif chog‘ida ushbu xonadon ahillariga ro‘zg‘or ashyolari va oziq-ovqat mahsulotlari hadya qilindi. Shundan so‘ng xonadon egalari bilan birgalikda iftorlik dasturxonida ma’rifiy-hayotiy suhbat qilindi. Yakunda Yurtimiz va yurtdoshlarimizning haqqiga xayrli duolar qilindi.
Bunday xayriya tadbirlari mamlakatimiz bo‘ylab davom etmoqda.